Stając przed wyzwaniem wdrożenia systemu ERP w organizacji, pojawiają się dwa główne pytania: Ile to będzie kosztować? Ile taki projekt będzie trwać? Na pierwsze pytanie odpowiedziałem w odcinku #12. Dzisiaj odpowiadam na pytanie ile trwa wdrożenie ERP oraz jakie są czynniki, które wpływają na czas poświęcany na wdrożenie systemu do zarządzania przedsiębiorstwem.

Jeżeli chcesz m. in. dowiedzieć się:

  • Jakie czynniki decydują o czasie wdrożenia?

  • Czym są prawa Parkinsona oraz Studenta i jak wpływają na opóźnienia w projektach?

  • Dlaczego sprzedawcy systemów ERP zazwyczaj nie powinni rozmawiać z potencjalnym klientem w pojedynkę?

To zapraszam do wysłuchania.

Tu znajdziesz książkę Marcina Dąbrowskiego Wieczne opóźnienie. Zarządzanie projektami IT wymienioną w odcinku.

 

Ile trwa wdrożenie systemu ERP - kluczowe czynniki

Rozpocznij od gruntownej analizy

Kluczem do sukcesu jest dokładna analiza biznesowa przed rozpoczęciem wdrożenia. Niejednokrotnie spotkałem się z sytuacją, gdzie firmy pominęły ten krok, co później przekładało się to ile trwa wdrożenie ERP. Analiza biznesowa pozwala nie tylko zrozumieć i zoptymalizować procesy w organizacji, ale również adekwatnie dostosować system ERP do specyfiki działania firmy.

Precyzyjnie zdefiniuj zakres projektu

Jasno zdefiniowany zakres projektu to fundament, na którym powinno oprzeć się wdrożenie systemu ERP. Niestety, wielu dostawców i firm popełnia błąd, opisując go zbyt ogólnikowo. Taka praktyka prowadzi do nieporozumień, a co za tym idzie – do opóźnień i wzrostu kosztów. Dlatego warto zadbać, by wszystkie założenia były jasno sprecyzowane i zrozumiałe dla obu stron.

Architektura systemu

Wybór architektury dla wdrażanego systemu ERP może mieć wpływ na długość tego procesu. Możemy wybrać system zintegrowany, który ogarnia wszystko w ramach jednej bazy danych, wiele systemów zintegrowanych przy użyciu szyny danych lub połączeń API, czy też hybrydę tych podejść. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, lecz należy pamiętać, że im więcej dostawców będzie zaangażowanych, tym bardziej musimy zadbać o synchronizację działań.

Zarządzanie czasem i buforami

Kolejnym ważnym elementem jest efektywne zarządzanie czasem w projekcie. Typowym błędem jest stosowanie zbyt wielu buforów bezpieczeństwa, co paradoksalnie może wydłużyć czas realizacji. Jeżeli ustalimy wspólny bufor dla całego projektu, powinno to rozwiązać sprawę. Co więcej, kluczowe jest tutaj znalezienie złotego środka oraz koncentracja na ustaleniu realistycznych ram czasowych.

Kompetencje zespołu projektowego

Jednym z kluczowych czynników decydujących o powodzeniu wdrożenia systemu ERP są kompetencje zespołu projektowego. Niestety, często zdarza się, że po stronie klienta (a nawet i wykonawcy), skład zespołu pozostawia wiele do życzenia. Może brakować osób z umiejętnościami, które pozwolą sprawnie i skutecznie wdrożenia rozwiązań. To ma szczególne znaczenie, gdy w założeniu to zespół ma nauczyć się jak konfigurować nowe produkty w systemie. Traci się czas i pieniądze na powielane szkolenia, a pałeczkę i tak ostatecznie muszą przejąć konsultanci.

Życie firmy nie zatrzymuje się na czas wdrożenia

Wdrożenie systemu ERP jest zazwyczaj procesem długotrwałym i wymagającym, ale nie oznacza to, że firma może zatrzymać wszystkie swoje bieżące działania. Mogą to być nowe produkty, zmiany w procesach produkcji czy aktualizacja strategii sprzedażowej. Jednakże to tylko przykładowe obszary, które mogą zmienić zakres podczas wdrożenia systemu ERP.

Tu dochodzi do sytuacji, że czym uruchomienie nowego systemu jest bardziej opóźniane tym więcej zmian i nowości należy wprowadzić. Dlatego nie warto opóźniać uruchomienia – nowe zmiany będą wprowadzane już tylko na nowym systemie, a nie na dwóch równolegle.

Podobał Ci się odcinek? Jeżeli tak, to zapraszam do mojej listy mailingowej by otrzymać więcej dodatkowych materiałów oraz być na bieżąco z nowościami!

Sprawdź powiązane materiały