Czy w 2023 roku, metoda prowadzenia projektów znana jako podejście klasyczne (lub kaskadowe), ma jeszcze racje bytu w projektach ERP? Przez lata tzw. „waterfall” jest mocno kojarzony właśnie w z projektami wdrożeniowymi. Można wręcz powiedzieć, że to implementacja systemu ERP sztandarowy reprezentant tego podejścia w środowisku projektów IT.

To jak to faktycznie dzisiaj wygląda? Jakie są argumenty mówiące o tym że czasy się zmieniły? To temat dzisiejszego, wyjątkowego odcinka nagranego…w terenie.




Ewolucja Projektów ERP a podejście klasyczne

Dotychczasowa klasyczna metodyka kaskadowa, z etapami takimi jak analiza, planowanie czy testowanie, już nie spełnia oczekiwań w obecnym tempie zmian na rynku. A przynajmniej nie w takiej formie jaką ją znamy. W dzisiejszych czasach, dynamiczna i adaptacyjna praca staje się kluczem do sukcesu w wdrożeniach systemów ERP. D

Zauważając ograniczenia podejścia kaskadowego, zachęcam do przyjęcia bardziej adaptacyjnego i iteracyjnego podejścia, inspirowanego zasadami Agile. Ciągłe pętle informacyjne i elastyczne planowanie pozwalają lepiej reagować na zmieniające się wymagania i osiągać lepsze wyniki.

Doceniając wartość podejść hybrydowych, które łączą tradycyjne i Agile, podkreślam konieczność elastyczności i adaptacyjności w projektach ERP. Dogłębna analiza, współpraca z ekspertami zewnętrznymi i ciągła pętla informacyjna to kluczowe elementy sukcesu projektowego. Ważne jest by w planowaniu nie narzucać pewności na niepewność. Tam gdzie możemy (a nawet powinniśmy) poświęcić czas na analizę i przygotowanie, to trzeba to zrobić. Jednak gdy zabrniemy zbyt daleko, możemy również dojść do tzw. paraliżu analitycznego – momentu gdy projekt nie idzie się do przodu, ponieważ cały czas drążymy i analizujemy.

Podobał Ci się odcinek? Zapraszam do mojej listy mailingowej by otrzymać więcej dodatkowych materiałów oraz być na bieżąco z nowościami!


Sprawdź powiązane materiały