Praca jako konsultant systemów ERP to świetny balans pomiędzy pracą w IT, a byciem blisko klienta. Po prawie 8 latach pracy w tym zawodzie mogę potwierdzić, że jest to ciekawa oraz rozwijająca perspektywa zawodowa. Jak zostać konsultantem ERP? Oto kilka wskazówek.
Studia kierunkowe
Gdy jesteś dopiero na początku swojej drogi zawodowej i masz do wyboru kierunek studiów, to polecam w szczególności kierunki związane z takimi pojęciami jak:
- Informatyka ekonomiczna,
- Informatyka i ekonometria,
- Zarządzanie produkcją,
- Logistyka,
- Systemy informatyczne zarządzania,
- Finanse i rachunkowość.
Na takich studiach można dostać jakaś zajawkę na temat systemów ERP, dowiedzieć się więcej na ich temat. Pewnie zastanawia Cię skąd na tej liście rachunkowość? Wbrew pozorom, konsultanci ds. księgowości są na wagę złota, nie musisz mieć praktycznie żadnej kompetencji IT (na starcie) jeżeli posiadasz wiedzę księgową i masz chęć pracować w branży ERP.
Jeżeli już jesteś absolwentem takich kierunków i dopiero teraz myślisz czy branża ERP jest dla Ciebie, to masz już całkiem niezłe podstawy, by aplikować na to stanowisko.
Dobra opcja na przebranżowienie się
Gdy pracujesz np w firmie produkcyjnej, odpowiadasz za tematy związane z zarządzaniem produkcją, logistyką, księgowością czy kadrami i płacami, a dodatkowo znasz już jakiś system ERP, to jesteś świetnym kandydatem na konsultanta!
Wiedza biznesowa w tym zawodzie jest bardzo cenna, często nie możliwa do zdobycia inaczej jak poprzez praktykę i doświadczenie. Dlatego dla potencjalnego pracodawcy na pewno będzie duży plus.
Zapraszam Cię do drugiego oraz czwartego odcinka podcastu, opowiadam w nim wiele o tym jak zostać konsultantem ERP.
Czym są systemy ERP oraz jakie dają możliwości rozwoju w IT?
Konsultant ERP – czym się zajmuje oraz jak nim zostać?
Zacznij naukę języka SQL
Język SQL to podstawowe narzędzie każdego konsultanta/wdrożeniowca ERP. Za jego pomocą rozwiązuje się niemal każdy problem, ponieważ pozwala to zajrzeć do wnętrza systemu tj. jego danych w bazie. Jest to główna kompetencja IT, która towarzyszy pracy w tym zawodzie.
Na temat nauki języka SQL poświęciłem cały odcinek podcastu, do którego przesłuchania również Cię zapraszam!
Dlaczego warto uczyć się SQLa i jak się do tego zabrać?
Zacznij od małych firm
Nie jest to może regułą, ale moją rekomendacją. Gdy zaczynasz pracę w tym zawodzie, to spróbuj aplikować do mniejszych firm np. partnerów dużych producentów takich jak Comarch czy Sage. Uważam, że do nich zwyczajniej łatwiej się dostać. Ponadto w organizacjach o charakterze korporacyjnym, zazwyczaj bywa więcej chętnych oraz wymagania bywają również trochę większe. Kultura pracy oraz to jakie jest podejście do młodych adeptów również ma znaczenie. Ja osobiście w taki sposób zaczynałem i w żaden sposób tego nie żałuję.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co możesz jeszcze zrobić, by przybliżyć się do pracy w tym zawodzie, to pobierz darmowego ebooka „4 kroki, które przybliżą Cię do pracy jako konsultant ERP”.