Przejdź do treści

Dlaczego warto uczyć się SQLa i jak się do tego zabrać?

W pierwszym, inauguracyjnym odcinku podcastu IT dla biznesu opowiadam o nauce języka SQL oraz dlaczego warto go znać. To wszystko z punktu widzenia konsultanta ERP, stąd najwięcej praktycznych informacji znajdą tu osoby aspirujące do tej roli.

W odcinku mowa kolejno o:

  • Kim jestem i dla kogo ten podcast?
  • SQL jako jedna z najpopularniejszych i najbardziej powszechnych technologii informatycznych,
  • Jak podejść do nauki – co wybrać na początku, skąd czerpać wiedzę?
  • Najczęściej wykorzystywane bazy danych w systemach ERP.

Linki z podcastu:

Muzyka: purple-planet.com.

Transkrypcja

Cześć, z tej strony Dawid Cegła, a to jest podcast IT dla biznesu. Opowiadam w nim o aspektach pracy konsultantów IT oraz o technologiach informatycznych wspierających procesy biznesowe i zarządzanie. Zapraszam!

Witam Cię bardzo serdecznie w pierwszym odcinku mojego podcastu. Inauguracja tej audycji to dla mnie moment wyjątkowy i mam nadzieję, że spodoba Ci się tu na tyle, by zostać ze mną na dłużej.  Zanim jednak przejdziemy do tematu dzisiejszego odcinka, wypadałoby przedstawić się i opowiedzieć kilka słów o sobie.

Nazywam się Dawid Cegła i od 7 lat pracuje jako konsultant ERP – systemów informatycznych wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Moja praca w tej roli opiera się głównie na działalności projektowej przy wdrażaniu nowych systemów w firmach produkcyjnych. W tym podcaście będę chciał podzielić się swoimi doświadczeniami oraz opowiedzieć o tajnikach mojej pracy. Jakich tematów możesz się spodziewać? Przede wszystkim będą to informacje wartościowe dla osób pracujących jako konsultant lub aspirujących do pracy w tej roli. Z tego względu, że jest to dosyć obszerne stanowisko, jeśli chodzi o zakres wiedzy i umiejętności, poruszał będę takie tematy jak zarządzanie projektami, analiza biznesowa czy komunikacja albo praca zespołowa. Oczywiście nie zabraknie aspektów technologicznych, a dzisiejszym odcinkiem właśnie tę strefę poruszymy.

To, co również chciałbym osiągnąć w ramach tego podcastu, to zapoznać Cię z technologiami i narzędziami wspierającymi zarządzanie. Planuję zapraszać do audycji gości, którzy przedstawią specyfikę takich rozwiązań jak systemy CRM czy Business Intelligence. Sam również jako miłośnik optymalizacji pracy będę chciał przedstawić sposoby na organizację środowiska projektowego czy po prostu pracy w grupie.

Przechodząc już do meritum – tematem dzisiejszego odcinka jest „dlaczego warto uczyć się SQLa oraz jak się do tego zabrać?”. By uzyskać odpowiedź na pytanie „dlaczego?”, powinienem wyjść najpierw od tego czym jest SQL. SQL czyli Structured Query Language, to język służący do szeroko rozumianej obsługi relacyjnych baz danych. Mam tutaj na myśli przede wszystkim uzyskiwanie danych, jak również zarządzanie nimi w ramach samej bazy. Jest to podstawowa i niemalże wszechobecna technologia w świecie IT.

Ta powszechność to właśnie pierwszy z powodów, dla których warto nauczyć się języka SQL. Mówię to przede wszystkim z punktu widzenia konsultanta, czyli swojej pracy, gdzie styczność z danymi oraz posiłkowanie się językiem SQL jest na porządku dziennym. Oprócz dobrej znajomości obsługiwanego systemu ERP, to właśnie znajomość języka baz danych jest kluczową technologiczną kompetencją w tej pracy. Z resztą, każde oprogramowanie bazujące na dużych zbiorach danych posiada swoją bazę danych, nie inaczej jest systemami klasy ERP. Co więcej – znajomość SQLa to podstawa nie tylko dla konsultantów, ale przecież również dla programistów, analityków czy administratorów IT.

Nie ma też co ukrywać, że bardzo często w swojej codziennej pracy zdarza mi się zaglądać w „bebechy” systemu, czyli właśnie do bazy by rozwiązać problemy, z którymi borykają się klienci. Zdarza się również niestety, że w skutek jakiś błędów oprogramowania dane zapisały się w niepoprawny sposób, stąd poprawa ich z poziomu bazy również nie jest niczym niespotykanym w branży.

Wg ankiety przeprowadzonej przez portal Stack Overflow – najbardziej popularnego miejsca w sieci, jeśli chodzi o dostępność wiedzy dla społeczności IT, język SQL uplasował się na 3 miejscu za rok 2019 w kategorii najbardziej popularnych technologii. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów, raport jest podlinkowany w notatkach do podcastu na stronie www.dawidcegla.pl/01. Co istotne, rezultat ten wynika z ankiety, która była przeprowadzona wśród społeczności z branży IT, dlatego jej wyniki są tym bardziej rzetelne i adekwatne do rzeczywistości. A to, że społeczność jest tam spora, wie każdy kto napisał kiedyś kawałek kodu i próbował googlować swój problem.

Oprócz powszechności i wysokiej popularności języka SQL, kolejnym powodem, dla którego warto się go nauczyć jest możliwość raportowania oraz wizualizacji danych. Jeżeli potrzebujemy dostarczyć jakieś rozwiązanie w formie tabeli, która przedstawi pewne dane zaciągnięte z systemu, możemy to zrobić bazując głównie na samym języku SQL. Ze względu na swoją relacyjność oraz strukturę tabelaryczną bazy, dane za pomocą SQLa prezentowane są właśnie w formie tabeli. Co więcej, jeżeli będziemy posiłkowali się narzędziami takimi jak Qlik, Power BI czy nawet Excel – będziemy mogli zwizualizować te dane i przedstawić je w atrakcyjnej formie np. jako dashboardy z wykresami i wskaźnikami KPI. Jest to codzienność w pracy Business Intelligence Developerów, analityków, czy nawet konsultantów ERP.

Co jeszcze wyróżnia język SQL? Względna łatwość nauki. Relacyjne bazy danych są cały czas aktualne i w najbliższych latach raczej się to nie zmieni. Ilość zmian w porównaniu z innymi technologiami czy językami programowania nie jest raczej aż tak radykalna, a fakt, że SQL cały czas jest obowiązujący i wykorzystywany od 40 lat mówi sam za siebie. Podsumowując: powszechność, łatwość nauki, raportowanie, stabilność. Myślę, że te zagadnienia przemawiają do Ciebie i już zaczynasz zdawać sobie sprawę z tego, że naprawdę warto się uczyć SQLa.

Czas w razie na odpowiedź na kolejne pytanie tego odcinka – jak uczyć się tego SQLa?

Powiem szczerze, że ani nie odkryję tutaj Ameryki, ani nie dam Ci wspaniałej recepty na sukces. Trzeba usiąść na tyłku, poszukać darmowych kursów w Internecie, których jest naprawdę sporo – zarówno po polsku jak i po angielsku i je najzwyczajniej przerobić. Można się posiłkować oczywiście książkami. Polecam Ci np. wydawnictwo Helion, które oferuje naprawdę sporo dobrych branżowych książek. Ja sam uczyłem się z książki „SQL dla każdego” autorstwa Rafe’a Cobhurna. Ze względu na to, że było to ładnych kilka lat temu, dziś na pewno możesz znaleźć nowsze pozycje z bardziej aktualnymi informacjami. Jeżeli jednak interesują Cię same podstawy, bo uczysz się totalnie od zera, to jak już wspominałem – te od lat są niezmienne i spokojnie może nawet tę książkę wziąć.

Zanim jednak siądziesz do kursu czy książki, pierwsze co Wam się rzuci na myśl to to, że SQL istnieje pod wieloma zbliżonymi postaciami. T-SQL, PL/SQL czy MySQL… Co wybrać i czym to się różni?

Generalnie z językiem SQL jak z językami programowania – choć mają wspólne cechy, to przeznaczenie może się trochę różnić. Tworzone są też przez różnych dostawców. Mamy np. Javę, która obecnie jest rozwijana przez Oracle albo C# tworzonego przez Microsoft.  Jako może troszkę bliższy przykład mogę podać producentów samochodów. Wszyscy produkują samochody, które w zasadzie robią to samo – przemieszczają się z punktu A do punktu B. Mamy Forda, Volskwagena, BWM czy Fiata – to producenci głównie samochodów osobowych, a każdy z nich ma swoich wielbicieli. Z drugiej strony mamy też Ferrari, który produkuje głównie samochody luksusowe i sportowe. Z językami programowania czy właśnie SQLem jest podobnie. Tutaj dla przykładu: PL/SQL jest wspierany przez Oracle, T-SQL z kolei przez Microsoft. Każdy z tych języków wsparty jest silniku dostarczanym przez każdego z tych producentów. Różnią się one od siebie pewnymi niuansami, aczkolwiek są one konkurencyjne względem siebie.

Mamy za to przykłady takie jak SQLlite czy MySQL. Pierwszy z nich jest dedykowany pod aplikacje mobilne, gdzie baza jest przechowywana na urządzeniu w formie pliku na urządzeniu. Drugi zaś najczęściej wykorzystywany jest w aplikacjach webowych. Podsumowując – nie ma większego znaczenia, jaką platformę i jaką wariację na temat języka SQL wybierzesz. To czym możesz się kierować, to świadomość tego z jaką technologią będziesz miał do czynienia w swojej potencjalnej pracy.

Z mojej strony mogę podpowiedzieć, że najczęściej spotykanymi silnikami baz danych, jeśli chodzi o dostawców systemów ERP są Microsoft SQL Server oraz Oracle. Ja osobiście uczyłem się SQLa na SQL Serverze Microsoftu i z tą właśnie technologią mam do czynienia przez cały czas swojej drogi zawodowej. Zaczynałem najpierw od Navireo i Subiekta od Insertu, potem poprzez rozwiązania Comarchu ERP XL i Optimę, aż do obecnego A+W Cantor. Kolejnym systemem, z którym miałem styczność, jest Symfonia od Sage, również działająca na SQL Serverze. Jak widać tych przykładów jest całkiem sporo, dlatego mogę śmiało polecić rozwiązanie Microsoftu do nauki od podstaw. Tym bardziej, że oferowane jest rozwiązanie w planie „Express”, które jest darmowe zarówno do nauki, jak i użytku komercyjnego. Ma oczywiście swoje ograniczenia, aczkolwiek wystarcza to aż nad to.

Wracając jeszcze przy okazji do kursów, to dla SQL Servera dostępna jest również baza danych o nazwie Northwind. Istnieją kursy, których przykłady opierają się właśnie na tej bazie – warto ją sobie pobrać, ponieważ jej struktura jest zbliżona do tego, z czym możesz spotkać w systemie ERP. Jest tam baza klientów, produktów czy zamówień. Mimo wszystko największym minusem nauki przez SQL Server jest względnie skomplikowana instalacja dla początkujących. Oprócz samego serwera będzie wymagane środowisko Management Studio, dzięki któremu zarządzamy bazami w ramach tego serwera oraz wykonujemy wszelkie zapytania. W notatkach do tego podcastu na www.dawidcegla.pl/01 podałem link do opisu całej instalacji krok po kroku. Jeżeli jednak to dla Ciebie za dużo na początek, to możesz skupić się głównie na samych zapytaniach bez kłopotliwej instalacji. DB Browser dla SQLLite to aplikacja pozwalająca na pracę z bazą danych, którą łatwo możesz utworzyć w postaci pliku na dysku. Link do pobrania przeglądarki również znajdziecie w notatkach do tego podcastu.

To wszystko, jeśli chodzi o naukę SQLa w tym odcinku. Jeżeli Ci się podobało, to subskrybuj IT dla biznesu w aplikacji podcastowej, z której go słuchasz. Każda ocena i komentarz będą dla mnie na wagę złota. Możesz mnie znaleźć na mojej stronie www.dawidcegla.pl. Dostępne są tam linki do mojego Linkedina, Facebooka czy Intagrama. Jeżeli masz jakieś pytania, to z chęcią na nie odpowiem pod adresem kontakt@dawidcegla.pl. Dzięki za dziś i do usłyszenia następnym razem. Cześć!

Podobał Ci się odcinek? Zapraszam do mojej listy mailingowej by otrzymać więcej dodatkowych materiałów oraz być na bieżąco z nowościami!